Półwysep Peloponeski idealny na wycieczkę objazdową – co warto tu zobaczyć?


Grecja ma swój czar który sprawia, że ciągną do niej turyści z całego świata. Niewątpliwie ma na to wpływ łagodny klimat, wynikający z położenia obszaru, który zajmuje, ale nie można tu zapomnieć również o bogatej historii sięgającej starożytności. Według nas jest to jedno z lepszych miejsc na odpoczynek i zwolnienie tempa, a przy tym nabranie sił na kolejne wyzwania w życiu prywatnym. By jednak poznać wszystkie uroki Grecji potrzeba czasu… lub dobrze zorganizowanej wycieczki objazdowej. Dzięki takiej opcji 8 dni lenistwa nad basenem hotelowym lub Morzem Śródziemnym, Jońskim lub Egejskim można zamienić na intensywne przeżycie i chłonięcie magii wieków minionych, którym zawdzięczamy tak wiele. Jednym z przystanków na trasie każdej tego typu wyprawy powinien być oczywiście Półwysep Peloponeski i to na jego walorach skupimy się w dzisiejszym wpisie.

Peloponez – szczypta informacji geograficznych

Peloponez to jednocześnie półwysep oraz jedna z krain historycznych na terenie Grecji. Warto również wiedzieć, iż jest on:
– zlokalizowanym najdalej punktem południowym kontynentalnej części tego kraju oraz Półwyspu Bałkańskiego,
– z jednej strony oblewa go Morze Egejskie, a z drugiej Morze Jońskie,
– linia brzegowa tego półwyspu jest „mocno poszarpana” co wiąże się z licznie występującymi tu półwyspami i zatokami,
– podzielony na trzy regiony (Peloponez, Attyka i Grecja Zachodnia),
– ze stałym lądem łączy go Przesmyk Koryncki, który przecina znany na całym świecie kanał Koryncki,
– w średniowieczu nazywano go Morea,
– powierzchnia, którą zajmuje w dzisiejszej postaci, to aż 21 400 km².

Ukształtowanie terenu i gospodarka

Postrzępione wybrzeże urozmaicone jest w przypadku Półwyspu Peloponeskiego malowniczym pofałdowaniem terenu. Jest ono bardzo zróżnicowane, a najwyższą wysokość, jaką osiąga to 2407 m n.p.m w przypadku szczytu Tajget. Jak można się domyślić świat flory należy tu do typowo śródziemnomorskich gatunków roślin, jak frigana, czy też makia, choć miejscami zauważyć można również niewielkie połacie lasów liściastych, składających się z gatunku dębu wieczniezielonego. Podczas gdy dookoła szumi morska woda, Peloponez oferuje swoim mieszkańcom i turystom również wypoczynek nad jeziorem – Jezioro Stymfalijskie to wręcz punkt obowiązkowy pobytu w tym miejscu. Głównym źródłem dochodu dla mieszkańców Półwyspu Peloponeskiego są turystyka, pasterstwo, uprawa zbóż, winorośli i oliwek oraz owoców cytrusowych.


Garść faktów historycznych

Odwiedzając Peloponez można trafić na pozostałości kilku krain historycznych z okresu starożytnej świetności tego półwyspu. Do tego zaszczytnego grona zalicza się Achaję, Lakonię, Elidę, Arkadię, Mesenię i Argolidę. Jest to również obszar na którym skupione były liczne miasta o znaczeniu historycznym – niektóre z nich istnieją nadal, inne pozostały jedynie na kartach historii. Chodzi tu przede wszystkim o Spartę , Tegea, Korynt, Argos, Mistra, Mykeny, Nauplion, Bassaj, Epidauros, Nemea, Olimpię, Pylos oraz Tyryns. Pierwszym plemieniem greckim, jakie zagościło na Półwyspie Peloponeskim byli Achajowie. W późniejszych wiekach przechodził on we władanie Dorów oraz wpływy Sparty, aż do 146 roku p.n.e. gdy to wcielono go do Cesarstwa Rzymskiego, a potem Bizancjum. Obszar ten uczestniczył również w wyprawach krzyżowych, został najechany przez Turków oraz był pod rządami Wenecjan. Niepodległość tego terenu została przyznana dopiero w XIX wieku (1830 rok), co skutkowało tym, iż został on ponownie oddany pod Grecką jurysdykcję.


Jakie miejsca warto tu odwiedzić?

Miejsca, które cieszą się szczególną uwagą turystów oraz które stanowią wartościowy element Półwyspu Peloponeskiego to – jak już wspomnieliśmy powyżej – między innymi:
– Kanał Koryncki (niesamowite wrażenie wizualne i przepiękny punkt widokowy),
– kurort Nafplio (twierdze obronne z czasów, gdy Peloponezem rządzili Wenecjanie, dobrze zachowane stare miasto, piękne plaże, pozostałości zamku Palamidi),
– Epidavros (wiele starożytnych ruin, wśród których znajdziemy ówczesny stadion czy teatr, plaże też są w tym miejscu warte uwagi),
– cała masa twierdz, krajobrazów, piaszczystych plaż i historii, której można niemal dotknąć i poczuć.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *