Neum – czy warto tutaj pojechać?


Niektórzy lubią jeździć na wakacje w miejsca nieoczywiste, o których koledzy i koleżanki z pracy nigdy nie słyszeli, a które mogą zaoferować lepsze warunki np. za niższą cenę. Popularność takich miejsc również jest bardziej sprzyjająca odpoczynkowi i takim właśnie miastem jest Neum. Znajduje się ono na terenie należącym do Bośni i Hercegowiny i jako jedyne w tym kraju posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Korzystając z róży kierunków świata można powiedzieć, że jest to miejscowość zlokalizowana na południu. Ciekawostka jest natomiast fakt, iż wcina się ona w teren Chorwacji (zajmuje kilkanaście kilometrów wybrzeża dalmatyńskiego) i dzieli ją tak jakby na dwie części – północną i południową. Czy jednak warto odwiedzić Neum? Jak to miasto turystyczne przekonuje do siebie podróżujących?

Odrobina faktów historycznych

Choć Neum nie jest dziś miastem znanym, a przynajmniej w Polsce, to istnieje na mapie świata już od końca XVII wieku (data założenia to rok 1699). Już od samego początku dzieliło ono Chorwację na dwie części, co prowadziło zarówno do wielu konfliktów, jak i prób negocjacji zmiany tego stanu – jak wiemy dziś inicjatywa ta nigdy nie została zrealizowana. Od 1996 roku Chorwacja nie wysunęła nowej propozycji odzyskania integralności terytorium swojego kraju, a Neum tylko bardziej zyskał na popularności ze względu na… ale o tym za chwilę. Kolejnym ciekawymi faktami z historii tego miasta są:
– w 2002 roku powstał pierwszy projekt mostu łączącego obie części Chorwacji,
– negocjacje dotyczące mostu i jego konstrukcji zakończono dopiero w roku 2006,
– początek budowy mostu to już rok 2009,
– w roku 2012 na skutek kryzysu wstrzymano budowę mostu i zainwestowano w autostradę łączącą obie Chorwację.

 

Dogodne położenie

Neum doceniany jest przez turystów z całego świata nie tylko ze względu na to, iż leży nad Morzem Adriatyckim. Ten liczący nie ma 5000 mieszkańców punkt na mapie Bośni i Hercegowiny to przede wszystkim doskonała baza wypadowa na wyjazdy do innych miejscowości – również, a może przede wszystkim tych zlokalizowanych na terenie Chorwacji. Z ciekawszych kierunków mamy tutaj do wyboru między innymi:
– chorwacki Dubrownik (ok. 60 km od Neum),
– lotnisko dubrownickie (ok. 80 km od Neum),
– metropolie Mostar (ok. 70 km od Neum),
– chorwackie miasto Ploče, gdzie znajduje się również dworzec kolejowy (ok. 30 km od Neum).
Położenie jest tu dogodne również z powodu cen za nocleg, które ocenia się jako o 10-30% niższe niż na chorwackiej części tego wybrzeża.

Baza noclegowa i zabytki

Jak już wspomnieliśmy powyżej, jadąc do Neum na urlop turyści mogą zapłacić nawet o 30% mniej niż za hotel w Chorwacji o podobnym standardzie i oddalony o ok. 30 km. Wyżywienie również jest tu w podobnym stopniu atrakcyjne cenowo. Ponadto samo miasto oferuje ok. 5000 miejsc noclegowych w aż ok. 45 hotelach i podobnych obiektach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by do późnych godzin nocnych rozkoszować się ciepłem Adriatyku i piaszczystymi plażami, których tu nie brakuje. Choć miasto nie posiada wielu zabytków, a kojarzy się raczej z miejscowością wypoczynkową z licznymi i klimatycznymi pensjonatami, to pozostałości po starożytnej kulturze Ilirów mogą zainteresować co po niektórych zwiedzających (są to głównie pomniki i nekropolie).


Czy warto?

Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto planuje podróż w te rejony świata. Oczywiście spędzenie tu całego tygodnia nie jest obowiązkowe – no bo ile można podziwiać plażę – jednak jeśli połączyć to z np. wycieczkami fakultatywnymi (wiele biur podróży organizujących wyjazdy do Neum posiada je w swojej ofercie) to niewielkim kosztem można niezwykle uatrakcyjnić spędzony tam czas. Po powrocie z Dubrownika, Mostaru, Medjugorje czy Czarnogóry zawsze można przejść się uliczkami miasta, czy też odwiedzić plażę, a już na pewno zrobić wiele pięknych zdjęć otoczenia – zarówno w dzień, jak i w nocy – które staną się idealną pamiątką z tej podróży. Lokalizacja jest tu więcej niż urokliwa.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *