Małe dzieci na wakacjach – jak o nie zadbać?


Wakacje w tym roku rozpoczęły się w zasadzie już 23 czerwca, gdyż był to dzień odebrania świadectw szkolnych. Wiele rodzin rozpoczyna właśnie przygotowania do wyjazdu na zasłużony wypoczynek. Jedni ruszą w drogę z biurem podróży, korzystając z licznych ofert przejazdu autokarem, inni na własną rękę wybiorą jeden z pozostałych środków lokomocji (od samolotu po prywatne auto). Czekając na ten dzień warto jednak pamiętać, że udany wyjazd to nie tylko słońce, plaża oraz zwiedzanie, ale także satysfakcja wszystkich osób, które udają się podróż. Nie zapominajmy więc o najmłodszych uczestnikach rodzinnych wakacji (i nie tylko!) i zadbajmy w wystarczającym stopniu także o ich potrzeby.

Co powinno się znaleźć w walizce malucha?

Niezależnie czy jedziemy do Chorwacji, czy też wykupiliśmy wycieczkę objazdową krajów nadbałtyckich, walizka dziecka powinna obejmować kilka stałych elementów, które umieścimy w niej podczas pakowania. Czynność ta powinna upłynąć rodzicom pod sztandarem dwóch naczelnych wartości – bezpieczeństwa i rozrywki. Co więc w takim razie zabrać? Na pewno nieodzowne okażą się tutaj między innymi:
– odpowiednia liczba ubrań, uwzględniająca zmiany pogody oraz skłonność malucha do brudzenia się,
– elementy odzieży dostosowane do rodzaju wypoczynku (nad morze strój kąpielowy, w góry buty trekingowe),
– kosmetyki dla dziecka (w tym krem do opalania z dużym filtrem, gdyż zapewne sporo czasu spędzi ono na zabawie na zewnątrz),
– podręczny zestaw medyczny (apteczkę, która umożliwi każdemu rodzicowi dezynfekcję i ochronę zadrapań i ran oraz tabletki przeciwbólowe, na chorobę lokomocyjną, wzmacniające odporność, zbijające gorączkę i przeciw biegunce, a na dodatek nożyczki i coś na ukąszenia owadów),
– dwie do trzech zabawek (przytulanka, gry planszowe) + książeczka z bajkami lub do kolorowania
– paszport lub tymczasowy dokument tożsamości (w przypadku podróży za granicę).


Ważne jest również miejsce

Wakacje z dzieckiem to konieczność opieki, ale też odpowiedzialność za wybór odpowiedniego miejsca. Pójście na kompromis może się nam jednak opłacić w tym wypadku, gdyż wiele ofert – czy to biur podróży, czy też zakwaterowania – posiada w standardzie udogodnienia i atrakcje dla najmłodszych, z których mogą oni skorzystać w trakcie pobytu. Czasem będzie to wypożyczalnia rowerów, innym razem basen w hotelu, czy sala ze stołem do ping-ponga lub bilarda. Z bardziej praktycznych udogodnień miejsca wakacji warto zwrócić również uwagę na takie niuanse, jak:
– łazienka prywatna w pokoju,
– możliwość wykupienia wyżywienia lub chociaż śniadań w pakiecie,
– wielkość pokoju,
– teren wokół hotelu (czy to bezpieczna przestrzeń, np. monitorowana lub przystosowana również dla najmłodszych gości).


Odpoczynek z dzieckiem – to da się zrobić!

Rodzice zobowiązani są do opieki nad swoimi maluchami, ale nikt nie powiedział, że wspólne wakacje nie mogą być czasem odpoczynku dla całej rodziny. Warto więc wybrać taką wycieczkę (jeśli jedziemy z biurem podróży) lub tak zaplanować czas, by dziecko miało i okazję poznać nowe miejsce i jego atrakcje i zająć się swoimi zainteresowaniami, czy sposobem na spędzenie czasu wolnego. Zwiedzanie połączone z chwilami mijającymi na zabawie z rodzicami na pewno zostaną z maluchem po zakończeniu wyjazdu i będą kojarzyć się pozytywnie. Trzeba tylko zrozumieć, że dzieci potrafią szybko się nudzić, więc zastanowienie się nad budującymi relację rodzicielską atrakcjami są równie ważne, co danie swojej latorośli odrobiny swobody i zaufania tego lata (pamiętajmy o tym zwłaszcza w przypadku wielogodzinnej podróży autokarem).

Ochrona malucha – wakacyjny poradnik

Niby każdy to wie, a potem okazuje się, że jednak warto uświadamiać rodziców, jeśli chodzi o zasady bezpieczeństwa – zwłaszcza za granicą i zwłaszcza podczas wakacyjnego wypoczynku. Ochrona najmłodszych członków wycieczki to priorytet, dlatego przypominamy, by:
– zabrać ze sobą nakrycie głowy oraz krem do opalania z mocnym filtrem,
– jeśli chodzi o kąpiel w morzu lub jeziorze to nigdy nie puszczajmy dziecka samotnie do wody,
– spacery w górach i w otoczeniu natury zawsze zabezpieczajmy dobrą osłoną przeciw kleszczom i komarom,
– dawać dziecku zawsze świeżo umyte owoce i wystrzegać się potraw, które mogły by wpłynąć na jego wrażliwy żołądek,
– nie zapomnijmy o ostrożności i starajmy się przewidywać swoje działanie, gdyż to z nich dziecko najwięcej się uczy, również o zagrożeniach,
– zabierzmy ze sobą zdrowy rozsądek.
Co prawda biura turystyczne oferują w pakiecie także i pakiet ubezpieczenia na czas wyjazdu, jednak przecież nie o to chodzi by byś lekkomyślnym i musieć z niego korzystać – to tylko gwarancja mniejszego stresu podczas urlopu, zwłaszcza, że wakacji z dzieckiem nigdy nie zaplanujemy dokładnie w 100%.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *