Kulinarne specjały Bułgarii – dania mięsne


Jednym z ciekawszych elementów podróży do innych regionów lub krajów, jest możliwość skosztowania lokalnej kuchni, czy wręcz narodowych dań. Zaskakują one często swoją formą, nierzadko smakiem, a już na pewno składnikami i ich połączeniem, które daje wręcz bajeczny efekt przy poznawaniu kuchni świata. Kuchnia Bułgarska nie jest tutaj wyjątkiem. Jej bałkańskie inspiracje widać na pierwszy rzut oka, a karta dań i deserów jest naprawdę bogata, dlatego dziś skupimy się jedynie na najpopularniejszych daniach mięsnych. Z czego zostały zrobione? Co jest w nich takiego wyjątkowego? Przekonajmy się.

Ogólnie o kuchni bułgarskiej

Inspiracje kuchni bułgarskiej znajdziemy w daniach, sałatkach, deserach i przekąskach takich kuchni świata, jak grecka, rosyjska, włoska i charakteryzująca podniebienie Bliskiego Wschodu. Jednym z głównych składników, który się w niej wykorzystuje to bukiet różnorodnych warzyw. Nie bez znaczenia dla finalnego efektu są tu także produkty mleczne oraz wina. Dla nas jednak najważniejsze są dziś dania mięsne, więc warto nadmienić, iż bułgarscy kucharze tworzą swoje dania przede wszystkim w oparci o jagnięcinę, mięso kozie, drobiowe, wieprzowinę i wołowinę. Turysta z Polski znajdzie tu więc zapewne wiele podobnych smaków, których wyjątkowość zapewniają ciekawe mieszanki przypraw, czy też sposób przyrządzania przez Bułgarów. Dziś w menu mamy: sziszczeta, gjuwecz, kawarma, sarmi, czomlek, pilaw i musakę.

Sziszczeta

Jest to jedno z dań z grilla, jakim może się poszczycić bułgarska kuchnia. Jego przygotowanie jest banalnie proste, jednak smak (powtórzenie go we własnym domu, już po podróży nie będzie łatwe) potrafi być jednym ze wspomnień, dla którego wraca się do tego kraju. Czym jest sziszczeta? Ma ona formę szaszłyku mięsno-warzywnego – zależnie od regionu używa się różnych warzyw. Tym co najważniejsze jest tu jednak mięso, które stanowi połączenie smaków mięsa drobiowego, wieprzowiny i jagnięciny.

Gjuwacz

Jedno bardziej znanych dań bułgarskich, niezwykle aromatyczne oraz oczywiście mięsne – gjuwecz. Jest to gulasz, w którego skład wchodzą mięso wieprzowe, pomidory, cebula, jogurt oraz np. owczy ser. Jako przyprawy używa się tu przede wszystkim soli i pieprzu, a całość zapieka się w glinianym naczyniu, co stanowi ciekawą odmianę od tradycyjnej formy gulaszu. Całość jest niezwykle sycąca, a przy tym bardzo delikatna dla podniebienia.

Kawarma

Podaje się ją z chlebem, a składniki okrasza lekko słodkim sosem – nic dziwnego, że jest ona tak popularna w Bułgarii. Podstawą jest tu mięso wieprzowe. Do tego trzeba doliczyć marchewkę, cebulę, por oraz świeże pomidory. Przyprawami, które oczarowują podniebienie jedzącego są pieprz, sól, słodka papryka, papryka chili oraz liść laurowy. Wszystko to marynuje się w czerwonym winie, a następnie dusi. W Bułgarii można spotkać wersję podawaną również z ryżem lub ziemniakami zamiast pieczywa.

Sarmi

Na pierwszy rzut oka przypomina… polskie gołąbki, jednak nie dajmy zwieść się pozorom, gdyż pod tą postacią kryją się zgoła inne doznania dla podniebienia. Po pierwsze sarmi podaje się wymiennie w liściach kapusty lub papryce. Po drugie połączenie ryżu, mielonej wieprzowiny oraz pomidorów doprawia się tu mieszanką, na którą składają się cząber, ostra papryka oraz sól i pieprz, co czyni bułgarskie gołąbki bardzo wyrazistymi w smaku. Podaje się je natomiast z lokalnym jogurtem.

Czomlek

Danie to, to kolejna wariacja Bułgarii na temat gulaszu. Tym razem mamy tu jednak trzy rodzaje mięsa – wołowinę, jagnięcinę i wieprzowinę – a główna rolę poza nim pełni cebula. Wszystko doprawia się czosnkiem oraz słodką i pikantną papryką. Lokalnie przyjęło się, że czomlek należy przygotowywać w kamionkowym naczyniu, które pozwoli mu się odpowiednio zapiec, jednak czasem spotyka się wersję przyrządzaną w garnku z grubym dnem – danie proste, szybkie ale i wyjątkowe. Do tego świeżo pieczona bułka i można rozpocząć podróż kulinarną do Bułgarii.

Pilaw

Pilaw czyli mówiąc pokrótce ryż, mięso i warzywa. W rzeczywistości jest to duże uproszczenie tej bułgarskiej receptury, zwłaszcza, że ma ona (jak wiele innych dań) wiele lokalnych wariantów. Jako mięso najczęściej spotkamy tu baraninę i wieprzowinę. Jeśli chodzi o przyprawy to wyrazistość całemu daniu opiera się w dużej mierze na papryce, pomidorach oraz tak popularnej w tym regionie świata cebuli. Wszystko to w połączeniu z winem i ryżem stanowi przepyszną – jakby to powiedział Polak – potrawkę.

Musaka

Co prawda jest to danie bardziej greckie niż bułgarskie, jednak podczas podróży natrafimy na nie nie raz, dlatego warto zdawać sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę jest musaka. Pierwsze skrzypce gra w niej nie mięso lecz bakłażan. Składniki łączy się przy pomocy jogurtu, a konkretnego i sycącego składu pilnuje mięso wieprzowe oraz wołowe. Jeszcze tylko odrobina marchewki, pomidorów, cynamonu, czerwonego wina, mleka, masła, oliwy z oliwek i gałki muszkatołowej i można wszystko polać beszamelem, przysypać serem, zapiec i delektować się pysznym obiadem podczas pobytu w tym malowniczym kraju.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *