Atrakcje turystyczne Czarnogóry – Boka Kotorska


Na pytanie o perłę w koronie Bałkanów może być według nas tylko jedna odpowiedź – Czarnogóra. Każdy, kto choć raz odwiedził ten malowniczy kraj, mógł odnieść wrażenie, że wszystko co piękne i najbardziej lśniące zostało skumulowane właśnie na obszarze tego małego państwa na południu Europy. Czy wiedzieliście, że to właśnie tu znajduje się jedyny fiord w tej części Starego Kontynentu? Widok jest przepiękny, zwłaszcza że przy tworzeniu go miała udział sama natura; najbardziej kreatywna i tajemnicza artystka! Jadąc tutaj nie można jednak oprzeć się czarowi zwłaszcza jednego miejsca, zwanego Boka Kotorska, czyli Zatoka Kotorska (część jej wybrzeża należy do Chorwacji).

Boka Kotorska – informacje ogólne

Zacznijmy może od położenia, gdyż stanowi ono jedną z licznych zalet Zatoki Kotorskiej. Jadąc w to miejsce mamy okazję podziwiać obszar, gdzie turkusowa powierzchnia Morza Adriatyckiego sąsiaduje z krajobrazem górzystego wybrzeża – niczym podczas wycieczki mającej na celu zwiedzenie norweskich fiordów. Mówi się, że to najbardziej reprezentacyjny obszar całych Bałkanów lecz wystarczy tam pojechać, aby dojść do wniosku, że prawdopodobnie w żadnym miejscu Europy nie uświadczymy równie pięknych krajobrazów. To jednak nie koniec niespodzianek turystycznych, gdyż Boka Kotorska ma dla zwiedzających również liczne miasta pamiętające epokę starożytną oraz średniowiecze, a każde z nich posiada swoje własne i całkiem dobrze zachowane mury obronne. Dachy pokrywa tu farba w kolorze ochry – kontrast jaki tworzy z wodami Adriatyku sprawia, że nie sposób oderwać oczu od tego widoku.

Więcej o ukształtowaniu terenu

Sama Zatoka Kotorska ma wydłużony, językowaty kształt i obejmuje swoim obszarem aż 30 km wybrzeża Czarnogóry. Ważną informacją jest również fakt, iż została ona podzielona na pięć osobnych obszarów (zalewów) – Morinjski zaliv, Risanski zaliv, Hercegnovski zaliv, Tivatski zaliv i Kotorski zaliv – a każdy z nich widnieje dziś na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Boka Kotorska otwiera się na Adriatyk tylko z jednej strony, gdyż reszta jej obszaru otoczona jest przez postrzępione szczyty Gór Dynarkich (a konkretnie masywu Lovcen). Ukształtowanie terenu co prawda skutkuje tu brakiem plaży, ale turystom zdaje się to nie przeszkadzać, gdyż kąpiele na otwartym morzu są tu bardzo popularne.

Zatoka Kotorska – miejscowości i ważne miejsca

Ta część Czarnogóry posiada korzenie sięgające starożytności, nic więc dziwnego, że najstarsze miasto na obszarze Zatoki Kotorskiej to Risan. Miejscowość ta posiada przeszłość grecko-ilyryjską, na co wskazują liczne wille antyczne rozlokowane na całym jej obszarze. Historii starożytnego Rzymu – przede wszystkim architektonicznej – można tu dotknąć natomiast udając się do miejscowości Rose oraz Kotor. Jeśli kogoś fascynuje epoka średniowiecza powinien jednak udać się do Tivatu lub Herceg Novi, gdyż to tam widać najmocniej wpływy tego okresu historii Europy – tak mocno jak wpływy Republiki Weneckiej oddziaływały na powstanie i rozwój młodego miasta Perast. Architektura gra w każdym z tych miejsc dużą rolę, gdyż reprezentują ją w przypadku Boka Kotorska takie miejsca, jak:
– kościoły, place i mury, których historia sięga kilkanaście lat wstecz,
– Twierdza św. Jana w Kotor,
– Samotne Wzgórze,
– zabytki wzniesione w wielu różnych stylach architektonicznych (od maniery romańskiej, przez renesansową i gotycką, a na barokowym dziedzictwie kończąc).


Co w pobliżu?

Jeśli ktoś nie boi się dużej fali turystów to odwiedzając Zatokę Kotorską może wybrać takie miasta jak Kotor czy Budva. Jeśli jednak zależny nam na odpoczynku i większej swobodzie to pamiętający czasy Republiki Weneckiej Perast będzie lepszym rozwiązaniem (zarówno pod względem architektury, jak i widoków na okolicę). W pobliżu Boka Kotorska znajdują się również takie ciekawe punkty jak:
– Wyspa Umarłych (zwana również Wyspa św. Jerzego),
– Wyspa Matki Boskiej na Skale (na jej obszarze można odwiedzić barokowy kościół),
– dziewięć wysp należących do różnych zalewów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *